Zayıflama Takıntısı

mid adult italian business woman banging her head against a wall outside office building. Square shape, copy space

  • Kadınların kendilerini güzel görmelerindeki etkenler nedir? Bunu neye göre ölçümlerler? Kadınların güzel olmakla ilgili motivasyonları nelerdir? Örneğin bir kadın kendini iyi hissetmek için mi güzel olmak ister ya da süslenir? Yoksa erkekler için ya da inandırıldığı kalıplar için mi?

 

Hepsi ve daha fazlası için. Kadınların güzellikle ilişkisi tek bir kaynak üzerinden yürümüyor aslında. Güzellik, hele de günümüzde, bundan çok daha kompleks bir kavram haline gelmiş durumda. Güzellik, belki tam da eleştirdiğimiz noktadan, sağlıklı, mutlu, iyi, başarılı olmak gibi pek çok farklı farklı şeyle eşanlamlı hale gelmiş vaziyette. Bu nedenle kadınların güzellikle ilişkisi de farklı farklı.

 

Araştırmalar, nasıl göründüğümüzü düşündüğümüzün, duygudurumumuz, verimliliğimiz ve performansımız üzerinde etkisi olduğunu gösteriyor. Yani ‘iyi göründüğümüzü’ düşünüyorsak, sonuçları da iyi oluyor. Bu nedenle süslenmenin altındaki motivasyonlardan biri muhakkak ki kendini iyi hissetmek. Pek çok kadının, morali bozukken kuaföre gittiğini, en sevdiği kıyafetlerini giydiğini, makyaj yaptığını da biliyoruz. Bir strateji bazen. Ama tek motivasyon bu değil elbette.

 

Güzel olmanın ve iyi görünmenin bu kadar önemli ve hayati olduğu günümüz şartlarında, kadınlar için ‘güzel’ olmak ya da ‘güzelleşmek’ adeta bir zorunluluk. Kendini bu ‘zorunluluktan’ bağımsızlaştırmak çok çok zor.

 

Bu şartlar altında yargılanma, eleştirilme, rekabet de devreye girebiliyor ve kadınlar ‘kadınlar için’ de süslenebiliyor. Ve elbette erkekler önemli bir motivasyon kaynağı. Tek bir erkeğin güzel bulması da olabilir, genel anlamda erkekler tarafından beğeniliyor olmak da söz konusu olabilir.

 

Tek ve biricik motivasyonumuz bu olmadığı sürece, bunda bir sıkıntı da yok. Estetik algılarımız, romantik ilişkilerimizin önemli birer parçasını oluşturuyor.

 

Röportajın tamamı için lütfen buraya tıklayınız.

http://www.milliyet.com.tr/sisman-kadin-cirkin-midir–pembenar-detay-diyet-2077954/

İlgili Hizmetler
Yorum Yok

Bir Yorum Gönder