Yeme bozuklukları ile ilgili neden psikolojik destek almalıyım?

3

Yeme bozuklukları ile ilgili neden psikolojik destek almalıyım?

Yeme bozuklukları ciddi fiziksel ve psikolojik etkileri olan problemlerdir. Özellikle ergenlik döneminde başladığı için fiziksel zararlar (deri, diş, mide, bağırsak, kemik, kalp problemleri) ciddi boyutlara varabilir. Erken dönemde başlaması çok kritiktir, geri dönüşü olmayacak sonuçlar ortaya çıkartabilir.

Yeme Bozukluklarında hem yeme davranışı hem de yemekle ilişki bozulmuştur. Bu bozulma hali o kadar ciddi boyuta varır ki, kişinin hayatının hemen her alanı etkilenir. Giderek hem fiziksel hem psikolojik hem de sosyal sağlık zarar görür.

Ortaya çıkan zorlu durum şu şekilde özetlenebilir:

• Yemek yemek doğal bir ihtiyaç olmaktan çıkar, stresli ve gergin bir eylem halini alır.
• Yemekle ilgili stres hayatına her alanına yansır. Sosyalleşmeyi olumsuz etkiler, duygusal olarak depresif ve kaygılı hissettirir, okul veya işteki performansı düşürür, ilişkilere zarar verir, özgüveni zedeler.
• Kronik yorgunluk, isteksizlik, motivasyonsuzluk, kaygı, konsantrasyon ve hafıza problemleri ortaya çıkar.
• Adet düzeni, mide sağlığı, kemik sağlığı, kalp sağlığı ile ilgili sorunlar gözükür.
• Yemek, hayatın merkezine yerleşir ve adeta her şeyi o yönetir. Bu da işin içinden çıkılmaz bir hal yaratır.

Tüm bunlar dolayısıyla Yeme Bozuklukları söz konusu olduğunda psikolojik destek almak çok ama çok kritiktir. Yeme Bozuklukları tek başına baş etmesi oldukça zorlu problemlerdir. Çoğunlukla uzun süre devam ederler ve süresi uzadıkça desteksiz bir şekilde iyileşme sürecini yönetebilmek zorlaşır. Özellikle psikolojik zararların ve tıbbi zararların doğru şekilde ele alınabilmesi için bir uzman kontrolünde olmak çok önemlidir. Yeme Bozukluklarında psikolojik destek, hem psikolojik zorlanmaları, hem fiziksel zararları, hem beslenme ile ilgili düzenlemeleri ele alır ve bütüncül bir iyileşme sürecini hedefler.

Yorum Yok

Bir Yorum Gönder