Kişisel Gelişim ve Merak

wp 5

Kişisel Gelişim ve Merak

Nişantaşı’nın yeni nesil kahvecilerinden birinde oturmuş kahvenizi yudumluyorsunuz. Bir yandan elinizdeki birşeyle meşgulsunuz, ya telefonunuz, ya kitabınız, ya bilgisayarınız. Zihniniz elinizdeki şeyle meşgul, ama zihnin arkasında bir yerlerde başka konular, başka mevzular, başka temalar işlemeye devam ediyor.

Daha iyiyi hedeflemek günümüz insanı için kaçınılmaz. İçinde bulunduğumuz dünyanın bize öğrettiği, sunduğu ve her gün empoze ettiği şey de bu. Bu durum muhtemelen üstümüzde bir baskı yaratıyor. Ancak yine de daha iyiye ulaşabilir olduğumuz, daha iyiyi hedefliyor olduğumuz, daha iyiyi arıyor olduğumuz gerçeği değişmiyor.

Daha iyiyi hedeflemek pek çok şey için geçerli olabilir. Daha iyi bir hayat, daha iyi bir iş, daha iyi bir kendimiz, hepsi hedeflerimiz arasında. Özellikle kendimizi daha iyi hale getirmek önemli bir önceliğimiz. Kişisel gelişim alanının, psikolojik destek almanın giderek artmasının en önemli sebeplerinden biri de belki bu.

Kendimizi daha iyi hale getirmek, henüz bilinmeyene doğru bir yolculuk anlamına geliyor. Kendimizle ilgili henüz bilmediğimiz, henüz keşfetmediğimiz, henüz sahip çıkıp da geliştirmediğimiz şeylere doğru ilerlemek bizi daha iyiye yöneltiyor. Kendimize dair olan her türlü anlam, deneyim ve hikaye ile ilişkiye geçtikçe, daha bir kendimiz olmaya yaklaşıyor, önümüzde seçenekler açılmasına fırsat yaratıyoruz.

Seçenekli bir yaşam aslında belki hep en temel hedef. Tek bir yolda, tek bir anlamda, tek bir hikayede sıkışıp kalmış, çaresizlik ve seçeneksizlikle boğulmuş hayatlar yaşamak, problemin ta kendisi. Ne zaman ki seçeneklerimiz olduğunu fark ediyoruz, başka şeyler de mümkün diyebiliyoruz, böyle olmak zorunda değil diyebiliyoruz, o zaman daha bütün, daha zengin bir hayata varıyoruz.

Bunu yapmak için en gerekli edavat merak. Kendimizi merak etmek. Sanki karşımızda hiç tanımadığımız, çok enteresan, çok keşfedilesi bir yabancı varmışcasına kendimizi merak etmek. Sadece bugüne kadar bildiğimiz ve anlattığımız kendimizi değil. Bugüne kadar anlatmadığımız hikayelerimizi, ezberimizde olmayan ama dağarcığımızın bir yerinde saklı özelliklerimizi, deneyimlerimizi, becerilerimizi… Bugüne kadar bilip yaşadığımın ötesinde ne var bende diye merak edip durmakta saklı kendini geliştirmek ve kendini daha iyiye taşımak.

Önünüze çıkan ilk fırsatta, belki de ilk kahve molanızda, elinizdeki meşgaleyi bir kenara bırakın ve kendinizle ilişki kurun. Bunu merakla yapın. Kendinize içten bir merakla sorular sorun. Cevaplarınızı aynı merakla dinleyin. Yenilikler ve seçenekler keşfedeceğinize emin olabilirsiniz.

İlgili Hizmetler
Yorum Yok

Bir Yorum Gönder