kış_ve_kilo_problemleri

Kış ve Kilo Problemleri

Kışın şu en soğuk günlerinde kalın ve kat kat giysilerin ardında yaşıyoruz. Giysilerin ardına saklanmak, kiloyla derdiniz varsa kışın en güzel tarafı belki. Yine de bazılarınız için giysilerin ardına saklanıyor olmak başlı başına bir sıkıntı olabilir. Buna ihtiyaç duymaktan, istediğinizi giyememekten, kendinizi kısıtlamaktan sıkılmış olabilirsiniz.

Diyet yapmayı ve kilo verme motivasyonunu yaz aylarının konusuymuş gibi düşünsek de, aslında kilo ile ilgili sıkıntılar ve zorluklar kendini en çok kış aylarında gösteriyor. Giysilerin ardına ya da zihnin arkasına saklanmaya çalışsa da, kendini her an hissettiriyor.

Kış ayları pek çok bakımdan tetikleyici olabiliyor:

 • Havanın erken kararması,
 • Güneşli gün sayısının az olması,
 • Büyük şehirde yağmur ve kar gibi kötü hava şartlarının yarattığı gündelik zorluklar ve stres,
 • Kışın kendinizi çok daha kötü hissetmenize yol açabiliyor.

Bu koşullar altında kilo verme gündemi, bedenden duyulan rahatsızlık, yeme rutiniyle ilgili zorluklar kendini alttan alttan hissettirmeye devam ediyor.

Kışın kilo derdi olur mu diyorsanız, şunlara bir göz atabilirsiniz:

 • Kalın ve kat kat giyinmek kışın kaçınılmaz parçası. Böyle olunca ‘güzel giyinemediğinizi’ düşünüyor, kendinizi ‘lahana’ gibi hissediyor olabilirsiniz. Bu durum büyük ihtimalle, kendinizi beğenmemenizi, bedeninizden memnun olmamanızı artırıyordur.
 • Kalın giysilerin ardında kendinizi beğenmiyor olmak, dilediğiniz kiloda olmadığınızı size hatırlatıyor olabilir. Kendinize koyduğunuz bu hedefe niye hala ulaşmadığınızı düşünüp kendinize kızıyor ve hatta kendinizi cezalandırıyor olabilirsiniz.
 • Geçen ayları saydıkça bahara ve yaza ne kadar kaldığını hesaplıyor, dilediğiniz kiloya ulaşmak için ‘ daha çok vaktim var ‘ ile ‘eyvah az zaman kaldı’ arasında gidip geliyor olabilirsiniz. Bu gitgeller sizi hem duygusal hem zihinsel olarak yoruyor olabilir.
 • Hava şartları dolayısıyla aktivitelerinizde azalma olabilir. Evde daha çok vakit geçirmek, daha televizyon izlemek, internette daha fazla takılmak ve tüm bunlara abur cuburla eşlik etmek rutin haline gelmiş olabilir. Bunlar sonucunda kilo alıyor olabilirsiniz. Ancak daha önemlisi, bu döngünün dışına çıkamadığınız için kendinize öfkeleniyor, kendinizi çaresiz hissediyor, böyle hissettikçe daha fazla yiyor ve kısır döngüden çıkamıyor olabilirsiniz.
 • Yine hava şartları yüzünden daha az hareket eder hala gelmiş olabilirsiniz. Tembelleştiğinizi, hantallaştığınızı ve belki de kilo aldığınızı düşünerek kendinizi suçlu hissediyor, bununla baş edemiyor olabilirsiniz.

Bunların dışında kışın en sık karşılaştığımız yeme problemi, duygusal yeme olarak adlandırdığımız durumdur. Kışın olumsuz duyguların artmasıyla birlikte bunlar baş etme yolu olarak yemeye baş vurmak da artmakta.

Duygusal yemenin iki önemli ayırt edici özelliği vardır:

 1. Olumlu duygular hissetmek için yemek yemek
 2. Olumsuz duygulardan kaçınmak ya da onları geçirmek için yemek yemek

Günümüzün modern toplumunda duygusal yeme, hemen hemen herkesin zaman zaman başvurduğu bir şeydir. Sıkılınca bir şey atıştırmak, sırf alışkanlıktan sinemada patlamış mısır yemek, kötü hissedince tatlı aramak gibi herkese tanıdık gelen şeylerdir.

Duygusal yemenin bir problem haline gelmesi, duygularla baş edememe noktasında başlar. Olumlu duygular hissetmek için neredeyse tek ve en iyi yol yemek yemekse duygusal yeme ciddi boyuttadır.

Olumsuz duygulardan kaçınmak için ya da olumsuz bir duyguyu gidermek için eldeki en iyi ya da tek yol yemek yemek olduğunda da duygusal yemenin problem teşkil ettiğinden bahsedebiliriz.

Kış ayları:

 • Sizi kilonuzdan daha da şikayetçi hale getiriyorsa,
 • Olumsuz duygularınızı tetikliyor, bunlar baş etmek için yeterli donanımınız olmadığını düşündürüyor ve sizi yemeye yöneltiyorsa,
 • Bedeninizden her gün daha da az memnun olmanızı etkiliyorsa,
 • Beslenme rutininizin giderek daha kontrol çıkmış hale geldiğini düşündürüyorsa

hem duygudurumunuzu hem de yeme davranışınızı gözden geçirmekte fayda olabilir.

 

İlgili Hizmetler
Yorum Yok

Bir Yorum Gönder