KİLO PROBLEMLERİ İÇİN DİYETİSYENE Mİ GİTMELİYİM, PSİKOLOĞA MI?

psikolog-diyetisyen

KİLO PROBLEMLERİ İÇİN DİYETİSYENE Mİ GİTMELİYİM, PSİKOLOĞA MI?

Kilo problemlerinin beslenme ile ilgili kısmında destek ve rehberlik almak için diyetisyenlere başvurulmaktadır. Ancak kilo problemleri sıklıkla psikolojik altyapısı ya da sonuçları olan problemler olduğu için psikoloğa başvurmak da büyük önem taşır.
Kilo problemleri için psikoloğa başvurulacak durumlar şunlardır:

1. Bir Yeme Bozukluğunuz varsa:
Anoreksiya nervoza, bulimia nervoza, tıkınırcasına yeme bozukluğu (binge eating disorder), vb. varsa psikoloğa gitmeniz önemlidir. Bunlar psikolojik birer problemdir ve mutlaka psikolojik destek alınarak iyileşme sürecine girilmesi gerekir.

2. Yemek sizin için stresli ve duygu yüklü bir mesele haline geldiyse:
Yemek yemeden önce kendinizi gergin, yedikten sonra da suçlu, öfkeli, hayalkırıklığına uğramış vb hissediyorsanız, yemek sizin için problemli bir hale gelmiş durumdadır. Bu noktada yemeğin bağlantılı olduğu duyguları ve psikolojik zemini anlayabilmek, bunlarla baş edebilmek üzere psikolojik destek almak önemlidir.

3. Zihniniz yemekle fazlaca meşgulse:
Neyi, ne zaman, ne kadar yiyeceğinize, yemeyi planlamaya ve hesaplamaya, neyi nasıl telafi edeceğinize fazlaca kafa yormak, oldukça streslidir. Bu durum, yemeğin normal ve doğal döngüsünden çıktığını gösterir. Bu zihinsel döngüleri kırmak için psikolojik destek almak oldukça işlevseldir.

4. Yaptığınız onlarca diyet kalıcı bir sonuç vermediyse:
Kilo problemleri konusunda kalıcı sonuçlara ulaşabilmek çoğunlukla işin psikolojik boyutunu halletmekle mümkündür. Diyetler geçici çözüm sağlamak konusunda çok başarılı olabilseler de, kalıcı değişim yaratmak konusunda yetersiz kalırlar. Üstelik pek çok kez denenen çeşitli diyetler sonucunda yaşanan hüsran, başarısızlık hissi ve öfke de ayrı bir problem olarak karşımıza çıkar. Tüm bunların ele alınabilmesi için psikolojik destek almak önemlidir.

5. Yemekle kurduğunuz ilişkiyi değiştirmek istiyorsanız:
Yemekle kurallar etrafında dönen, kısıtlayıcı, keyiften uzak, gergin ve huzursuz bir ilişkiniz varsa bunu değiştirmeye çalışmak oldukça önemlidir. Yemek yemek en temel ihtiyaçlarımızdan biridir ve her ihtiyacımızı gereğince karşıladığımızda olduğu gibi bize keyif, tatmin ve zevk vermelidir. Sizin için yemek yemek bunların hiç biri değilse, bu ilişkiyi değiştirmenin yollarını bulmak için psikolojik destek almak iyi bir fikirdir.

6. Bedeninizle kurduğunuz ilişkiyi değiştirmek istiyorsanız:
Bedeninizden memnuniyetsizseniz, beden imajınızla ilgili sıkıntılar yaşıyorsanız bunların psikolojik altyapısının ele alınması oldukça önemlidir. Geçmiş deneyimler, bedenle bağlantılanmış duygular, beden farkındalığı gibi pek çok konu hem bedeninizle hem de yemekle kurduğunuz ilişkiyi etkiler. Bunlarla ilgili farkındalık ve değişim için psikolojik destek almak önemlidir.

7. Kilo probleminiz hayatınızın çeşitli alanlarını olumsuz etkiliyorsa:
Kilo problemlerinin sizin için artık ciddi boyutlara vardığını düşünüyorsanız, bu nedenle hissettiğiniz çökkünlük, hayalkırıklığı, öfke ya da suçluluk duyguları artık sizi çok zorluyorsa ve bunlar sonucunda aile ya da arkadaşlık ilişkileriniz, iş performansınız, hayattan aldığınız zevk olumsuz etkileniyorsa, bununla ilgili bir an evvel psikolojik destek almak gereklidir.

Yorum Yok

Bir Yorum Gönder