Kendim Çözmeye Çalışıyorum

Karşılaştığımız pek çok zorluğun üzerinden kendi kendimize geldiğimiz bir gerçek. Bize bu konuda yardımcı olan bazı kaynaklar da söz konusu. Ailemiz, arkadaşlarımız, işimiz, sosyal çevremiz, katıldığımız etkinlikler, fiziksel ya da entelektüel aktiviteler, zihinsel ve duygusal becerilerimiz gibi pek çok faktör bize yaşadığımız zorlukların üstesinden gelmekte yardımcı olabiliyor.

 

Hiç birimizin hayatı toz pembe değil. Kolay ve iyi dönemler olduğu kadar, zor ve karmaşık dönemler de var. Bu zor ve karmaşık dönemlerden geçmek;

 • Dönemin ne kadar zor ve karmaşık olduğuna,
 • Aynı anda ne kadar fazla şeyle baş etmek zorunda kaldığımıza,
 • Bizim o dönemdeki donanımımıza, kapasitemize ve baş etme gücümüze,
 • Çevremizden alabildiğimiz desteğe,
 • Farkındalık ve motivaysonumuza,
 • Hayatın bir önceki döneminden ne kadar taze ya da ne kadar yorgun çıkmış olduğumuza göre kolaylaşıyor ya da zorlaşıyor.

 

Hayatınızın zorlandığınız bir dönemindeyseniz ve bunu kendiniz çözmeye çalışıyorsanız aşağıdaki sorulara bir göz atıp bunun ne kadar iyi bir fikir olup olmadığını değerlendirebilirsiniz:

 1. Tam olarak neyin sizi zorladığını biliyor musunuz?
 2. Baş etmeye çalıştığınız şeyi kendiniz çözmeye çalışırken işinizi zorlaştıran faktörlerin farkında mısınız?
 3. Baş etmeye çalıştığınız şeyi kendiniz çözmeye çalışırken işinizi kolaylaştıran faktörlerin farkında mısınız?
 4. Değişime eksisi ve artısıyla hazır mısınız?
 5. Size bu dönemde destek olabilecek, yanınızda olacak, anlaşıldığınızı hisssettirecek, güvenebileceğiniz kişiler var mı?
 6. Hangi becerilerinizin, stratejilerinizin, deneyimlerinizin, özelliklerinizin bu süreçte işinize yarayacağını biliyor musunuz?
 7. Hangi beceri, strateji ve yöntemlerinizi bu süreçte değiştirmeniz ya da geliştirmeniz gerektiğiniz biliyor musunuz?
 8. Tüm bunları yapmaya hazır, motive ve güçlü hissediyor musunuz?

 

Bu sorulara evet cevabı veriyorsanız, kendiniz çözme yolunda oldukça iyi bir noktada olduğunuz söylenebilir. Bunun için işinize yarayabilecek bir takım ipuçlarını şurada bulabilirsiniz.

 

Ancak bu sorulara hayır ya da bilmiyorum cevabı veriyorsanız, o zaman baş etmeye çalıştığınız şeyi kendiniz çözme konusunda daha fazla desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Kendiniz çözmeye çalışırken daha da zorlanacağınız, problem(ler)in kronikleşip karmaşıklaşacağı, gücünüzün ve motivasyonunuzun zedeleneceği bir sürece girmeniz oldukça olası. İşleri kendiniz için daha da zorlaştırmaktansa, henüz işin içinden çıkalabilir durumdayken psikolojik destek almak oldukça işlevsel olacaktır.

 

Bu zorlu dönemi tek başına atlatmak zorunda değilsiniz. Uzmanlar, size bu durumlarda yardımcı olmak için varlar.

İlgili Yazılar
İlgili Hizmetler
İşler Sarpasardığında
Öneriler

Derya Özçelik

Telefon: 0543 688 5156