Kendim Çözmeye Çalışıyorum : İşinize Yarayabilecek İpuçları

  • Problem tanımı yapın.

Neyle karşı karşıya olduğunuza iyi bakın. Sizi tam olarak neyin zorladığını, tam olarak neyi çözmeye çalıştığınızı netleştirin. Çözmeye çalıştığınız problemin tanımı yapın. Durumu hiç bilmeyen birine söyleseniz anlayacağı şekilde tanımlayın kendinize. Böylece bir problemler yumağından ve çözümsüzlük karmaşasından çıkmanın ilk adımı atmış olursunuz. Neyi çözeceğinizi bilmeden onu çözmeye başlayamazsınız.

 

  • Değişimin eksilerini ve artılarını çıkarın.

Her ne kadar çözmek istediğinizden emin olsanız da, artık çok bunaldığınız için bunun içinden çıkmak isteseniz de, değişim zorlu bir süreçtir. Bu zorlu sürece her şeyiyle hazır olduğunuzdan ve süreç boyunca aynı motivasyonla devam edebileceğinizden emin olmak için hazırlık yapmak iyi fikirdir. Bunun için değişimin eksilerini ve artılarını çıkarın. Değişimin ne gibi bir eksisi olabilir ki diye düşünüyor olabilirsiniz. Artılar ağır bassa da bir takım eksiler olabilir. Örneğin, insanların sizden beklentilerinin değişecek olması, sizin kendinizden beklentilerinizin değişecek olması, konfor alanınızı terk edecek olmak, zorlanacağınızı bilmek, değişimin en azından bir süreliğine getireceği belirsizlik gibi eksiler sizi bekliyor olabilir. Bunları en baştan düşünüp yazmak, sizi zihinsel ve duygusal olarak değişime hazırlayacaktır. Bir yandan da süreç içerisinde motivasyonunuzu kaybedecek olursanız, bu liste size bir hatırlatıcı olarak yardımcı olacaktır.

 

  • Kendinizi gözlemleyin, not tutun, çıkarımlarda bulunun.

Probleminizi de, olası çözümlerinizi de en iyi siz biliyorsunuz. Bunları keşfedebilmek için önce kendinize iyi bakmak çok önemlidir. Kendinizi gözlemlemeye zaman ayırın. Bu gözlemlerden elde edeceğiniz bilgiler tüm çözüm ve değişim sürecinde işinize yarayacak. Bir deftere ya da telefonunuza not tutun. Karşılaştığınız durumları, duygularınızı, düşüncelerinizi, tepkilerinizi yazın. Ortak özelliklerini bulmaya çalışın, çıkarımlar yapmayı deneyin. Kendinizi tanımak, farkındalık kazanmak, neyle uğraştığınızı bulmak, işinizi kolaylaştıracak fikirler keşfetmek için bu notlar işinize yarayacak.

 

  • Problem çözümü için beyin fırtınası yapın.

Tanımladığınız probleme geri dönün ve bu problemi çözmek için aklınıza gelen her çözüm fikrini not edin. Saçma, komik, işe yaramaz, imkansız demeksizin aklınıza gelen her çözümü yazın. Zihnimiz engellenmediği zaman yaratıcılığı devreye girer ve çözüm becerilerinin kapasitesi artar.

 

  • Yöntem ve stratejilerinizi belirleyin.

Beyin fırtınası sonrası çözüm listenizi gözden geçirin. Her bir çözüm için, geçiştirmeden, eksilerini ve artılarını çıkarın. Her bir çözüm üzerinde düşünün. Listeden artıları fazla olan çözümleri bulun. Bunları geliştirin, revize edin ve planlayın. Kendi kendinize çözme yolunda ne gibi yöntemler ve stratejiler kullanacağınızı netleştirin.

 

  • Çevrenizdekilere haber verin, destek ve yardım isteyin.

Çevrenizdekileri içinde bulunduğunuz süreçle ilgili bilgilendirin. Çevrenizdekileri bilgilendirme sebebiniz, onların durumdan haberdar olmalarını sağlayarak size anlayış gösterebilmelerini mümkün kılmak ve ihtiyaç duyduğunuz durumlarda onların yardım ve desteğine başvurabilmektir. Ne yaşadığınızı, sizi nelerin bekliyor olabileceğini onlara anlatın. Kimlere neyi ve ne kadar anlatacağınızı ayırt edin. Güven çemberlerinizi netleştirin. Kimin size ne konuda destek olabileceğini bulun. Kimden ne zaman nasıl yardım isteyeceğinizi belirleyin ve gerekirse bunun provasını yapın.

 

  • Size iyi gelen şeyleri bulun.

Size nelerin iyi geldiğini, nelerin beslediğini, nelerin güçlü kıldığını bulun. Bunlar çok çeşitli olabilir ve kişiden kişiye değişir. Kendinizinkileri bulmak önemli bir hazinedir. Her birine ne sıklıkla başvuracağınızı ve ne kadar zaman ayıracağınızı planlayın. Hiç birini aksatmayın.

 

  • Kendinize iyi bakın.

Beslenmenize, uykunuza, fiziksel sağlığınıza iyi bakmak çözüm ve değişim sürecinde oldukça önemlidir. Ayakta kalmak, iyi hissetmek, sağlıklı olmak işinize kolaylaştırır. Bunları takıntı haline getirmenize gerek yok. İhmal etmemeniz yeterli olacaktır.

 

  • Değerlendirme yapın, revize edin.

Düzenli aralıklarla durum değerlendirmesi yapın. Nereden nereye geldim diye düşünün. Bundan sonrasındaki adımların neler diye sorgulayın. İşe yarayan ve yaramayan şeyleri değerlendirin. İşe yarayanlara devam edin ve hatta pekiştirin. İşe yaramayanları gözden geçirin, revize edin, geliştirin ya da tamamen bırakın, yenilerini bulmaya zaman ayırın.

 

  • Zamanında profesyonel yardım alın.

İşlerin yolunda gidip gitmediğine iyi bakın. Eğer beklediğinizden fazla zorlanıyorsanız kendinize yüklenmeyin. Zamanında alınan psikolojik destek çok çok önemlidir. Yalnız olmak zorunda olmadığınızı kendinize hatırlatın. Psikolojik destek almak bir zayıflık göstergesi değil, ihtiyaçlarınızın farkında olduğunuzu gösteren bir sağlamlık işaretidir.

İlgili Yazılar
İlgili Hizmetler
Dikkat!

Derya Özçelik

Telefon: 0543 688 5156