İNTERNETTEKİ PSİKOLOJİK TESTLER

head-1588413_1920

İNTERNETTEKİ PSİKOLOJİK TESTLER

İnternette bu aralar sıklıkla çeşitli psikolojik testler karşımıza çıkıyor. Bu testlerin oldukça rağbet gördüğü ortada. Bir ihtiyacı karşıladıklarını düşünmek önemli olsa da, faydalarını ve zararlarını gözden geçirmek gerekli.

Bu testlerin bir kısmı biz psikologların mesleğimiz gereği kullandığı bilimsel ölçeklerden yola çıkılarak hazırlanıyor. Örneğin depresyonu ölçmek için ya da kaygıyı ölçmek için kullandığımız ölçekler kullanılıyor. Bunların bilimsel temeli olması işin iyi ve güvenilir tarafını oluşturmakla birlikte önemli bir nokta es geçilmiş oluyor. Bu tip ölçekler klinikte hiç bir zaman tek başlarına kullanılmazlar. Hiç bir ölçek tek başına bir problemi ya da bozukluğu saptamak ve anlayabilmek için yeterli değildir. Her bir ölçek mutlaka bir yüzyüze klinik değerlendirme görüşmesinden elde edilen bilgilerle bir araya gelerek yorumlanır. Ölçeklerin amacı, somut değerler göstererek, standart kriterlere dayanarak bir yardımcı veri sağlamaktır. Böylece yüzyüze yapılan görüşmeler ve değerlendirmelerde elde edilen bilgilere istatistiki bir veri de eklenmiş olur. Bu ikisi bir araya geldiğinde problemi daha detaylı ve kapsamlı anlamak mümkün olmaktadır.

İnternetteki bazı testler ise böyle bir bilimsel temele de dayanmamakta. Neye dayanarak neyi ölçtüğünü iddia ettiği belli olmayan bu testler pek çok insana ulaşmakta ve onları çoğunlukla yanlış yönlendirmektedir.

Bu testleri yapma amacınız kendinizi daha iyi anlayabilmek veya yaşadığınız bir sıkıntının ne kadar ciddi olup olmadığını bulmaya çalışmaksa, bu testlere tek başına güvenemeyeceğinizi unutmamakta fayda var. Eğer böyle bir ihtiyacınız varsa, size bunu daha kapsamlı bir şekilde sunabilecek, detaylı bir değerlendirme ve bunun sonrasında bir destek planı çıkarabilecek bir uzmana başvurmanız çok daha faydalı olacaktır.

Yorum Yok

Bir Yorum Gönder