Düzenli yemek yemeliyim peki neden?

line-4

Düzenli yemek yemeliyim peki neden?

Düzenli yemek yemek vücudun ihtiyacı olan tüm temel besinlerin alınmasını sağlar. Vücudun ihtiyacının tüm çeşitliliği ile sağlanmasına yardımcı olur. Tüm besinler vücuda dengeli şekilde alındığından, hem fiziksel açlığı hem de iştahı tatmin etmek mümkündür.

Düzenli aralıklarla yeme sayesinde, acıkma ve doyma doğal seyrinde devam eder. Uzun aralıkları yönetmekte zorlanılmaz, aşırı açlıkla karşılaşılmaz. Hem acıkmak hem de doymak daha kolay yönetilebilir hale gelir.
Düzenli beslenme ile vücuda gerekli enerji miktarı alınmış olur. Böylece yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon problemleri, kendini kötü hissetme gibi şikayetler azalır.

Düzenli bir şekilde beslenmek, yemekle olan meşguliyeti azaltır. Bununla birlikte ‘’can çekme”, “aşerme’’ gibi durumlar daha kontrol edilebilir hale gelir. Aynı zamanda tıkınırcasına ya da aşırı yeme azalır.
Düzenli beslenme ile gerekli besin ve enerji ihtiyacınız doğru karşılanır. Bu doğrultuda sürekli kilo alıp verme döngüsü önlenir, kilodaki dalgalanmalar düzenlenir.

Peki neden düzenli yemek yemeliyim?

• Sağlıklı kiloda olmak için,
• Dalgalanmalı kilolardan kurtulup sağlıklı kilo aralığında kalabilmek için,
• Yeterli ve gerekli besinleri vücudunuza alabilmek için,
• Beslenmeye bağlı duygu dalgalanmalarını yönetebilmek için,
• Yeme davranışını duygusal ve zihinsel olarak düzenlemeye çalışmak yerine, vücudunuzun ihtiyacına göre düzenleyebilmek için,
• Açlık ve tokluk hissini tekrar doğal seyrine oturtabilmek için.

Yorum Yok

Bir Yorum Gönder