Diyet Yapmak: Bir Sağlık Uyarısı * -4

ne kadar yemem lazım

Diyet Yapmak: Bir Sağlık Uyarısı * -4

NE KADAR YEMEM LAZIM?

 

Pek çok insanın kafası ne kadar miktar yemesi gerektiği ile ilgili ya da ne kadar bir miktarın sağlıklı olduğu ile ilgili karışıktır. Bu karışıklığın nedeni, herkese uyacak belli bir beslenme rutini ve miktarı olduğu yanılsamasıdır. Sizin için hangi miktarın sağlıklı ve uygun olduğu çeşitli faktörlere göre değişir ve herhangi birinden farklıdır. Bu konudaki bilgileri birer kural değil, bir rehber olarak kullanmak gereklidir.

 

İştah enerji harcamayla yakından ilgilidir. Bu durum metabolizma hızı olarak bilinir. Eğer soğuk iklimdeyseniz ya da egzersiz yapıyorsanız vücudunuz daha fazla çalışmak ve daha fazla enerji üretmek durumundadır. Vücudumuzdaki hormonal değişimler de metabolizmamızı etkiler. Menstural döngülerinin ikinci yarısında olan kadınlar, vücutları yumurta üretmeye hazırlandığı için metabolik olarak daha aktiflerdir. Metabolik hızlanmanın bir belirtisi de yumurtlama sonrası artmış vücut ısısıdır. Siz de belki menstürasyon öncesi artmış olan iştahınızın farkında olabilirsiniz ya da bundan korkuyor olabilirsiniz.

 

Yukarıda göreceğiniz üzere, kolay kurallar yok. İnsanlar ihtiyaç duydukları enerji miktarında farklılık gösterirler, yukarıda belirtilmiş olan faktörler sizin enerji ihtiyaçlarınızı belirler. Yiyecek alımınızı kısıtladığınız anda vücudunuz kendi enerji harcamasını kısıtlar ve kilo kaybetmek daha da zorlaşır. Daha çok diyet yaptıkça vücudunuz bunu daha hızlı ve daha etkili olarak yapar. Bu duruma kilo kısırdöngüsü denir.

 

En azından günlük 1,500 kalori ile 2,000 kalori arası bir miktar tüketmelisiniz. Ancak çok aktif biriyseniz ya da hala büyümekteyseniz, o zaman daha fazla kaloriye ihtiyaç duyacaksınızdır. Bununla birlikte size kalorilerinizi saymamanızı öneririz. Bunun yerine; yiyeceğiniz miktara, başkalarının yediği miktara ya da hazır satılan, restoranlarda sunulan yemeklerin porsiyonlarına bakarak karar verebilirsiniz.

 

 

* Bu yazı, Ulrike Schmidt & Janet Treasure’ın ‘Getting Better Bit(e) By Bit(e)’ kitabının üçüncü bölümünden Buket Özensoy tarafından çevrilmiştir.

İlgili Hizmetler
Yorum Yok

Bir Yorum Gönder