Diyet Yapmak: Bir Sağlık Uyarısı * -1 – GÜZELLİK BAKANIN GÖZÜNDEDİR

güzellik_bakanın_gözündedir

Diyet Yapmak: Bir Sağlık Uyarısı * -1 – GÜZELLİK BAKANIN GÖZÜNDEDİR

Diyet Yapmak: Bir Sağlık Uyarısı * -1

 GÜZELLİK BAKANIN GÖZÜNDEDİR

Neyin güzel olduğu ile ilgili algılar zaman içerisinde değişmektedir. Bundan 50 ya da 100 yıl öncesi güzellik anlayışı ile bugünkü birbirinden oldukça farklı ve bundan bir 50 sene sonra da farklı olacak. Ancak içinde bulunduğumuz zaman ve kültür içindeki güzellik anlayışı bizi oldukça ciddi şekilde etkilemekte. Günümüzün bununla ilgili en büyük sorunu ise, güzelliğin zayıflık ve sağlıkla eş anlamlı tutulmasıdır. Halbuki zayıf olan her zaman güzel değildir ve hatta pek çok zaman hiç sağlıklı değildir.

İdeal kadın vücut tipi zamanla değişmektedir. Moda değişim üzerine kuruludur. Beş yıl sonra tercih edilen kadın vücudu şekli kim bilir nasıl olacak? Her zaman, kadınların sadece küçük bir azınlığı moda olan vücut tipine uyar.

Rosamund

Balerin olmak üzere yetişen 17 yaşındaki Rosamund’a hocası tekniğinin ve sunumunun mükemmel olduğunu ama bir problemi olduğunu söylemiştir: göğüsleri çok büyüktür. Göğüslerini küçültmek üzere estetik cerrahiyi düşünmesini önermiştir. Rosamund bu geribildirime çok üzülür. Bir gün evlenmeyi ve çocuk sahibi olmayı istemektedir: Bu ameliyat onu bu isteğinden alıkoyar mı? Diyet yapmak tek yol gibi görünür. Yiyecek alımını ciddi miktarda kısıtlar ama bulimia hızlı bir şekilde ortaya çıkar, kilosu ise azalacağı yerde artar.

Bu güçlü mesajlar ve zorlayıcı öneriler sadece kadınları etkilemiyor.

Stephen

Stephen bir inşaatçıdır ve bir ayağını trafik kazasında kaybeder. Sağlık ve fitness ile ilgilenmeye başlar, spor salonuna gidip düzenli egzersiz yapmaya başlar. Oradaki arkadaşları ona steroid kullanarak kas yapmasını önerir. Bunu yapar, ama ailesi ve kız arkadaşı onun kişiliğindeki değişimler hakkında endişelidir. Sinirli ve en ufak bir şeyde öfkesini kaybeden biri olmuştur. Bir gün, araba kullanırken başka bir araba onu geçince öfkelenir. Kız arkadaşının uyarılarına rağmen arabayı kovalar ve yoldan çıkar. Kız arkadaşı bu trafik kazasında ölür.

Anabolik steroid kullanan kişilerin işlediği pek çok cinayet vakası bildirilmektedir.

Bir güzellik ideali uğruna insanların kendilerini soktukları tehlikeler, fedakarlıklar ve değişimler inanılmazdır. Özellikle de bu hedefler başkaları ile paylaşılan hedefler olmadığında. Ama belki de bu insan doğasının bir parçasıdır.

Tanrılara ve kadere olan inanışın kaybedilmesiyle, doğanın kanunları, istekleri ve ihtimalleri insanın kontrolü altındaymış gibi algılanmaya başladı. Artık “tanrı yüzüne güldü” ya da “çok talihli/şanslı” demiyoruz. Normalden sapan herşey; hata, ihmal ya da kötü alışakanlıklara bağlanıyor ve suçlama ile karşılanıyor. Siz de güzel olabilirsiniz, yeter ki yeterince çabalayın ya da ilaçlara, alışkanlıklara ya da egzersize yeterince para ve zaman ayırın. Siz de güzel olmak zorundasınız, cerrahi, pozisyonlar ve egzersizi yeteri kadar fazla denemeli, yeteri kadar para ve zaman harcamalısınız.

* Bu yazı, Ulrike Schmidt & Janet Treasure’ın ‘Getting Better Bit(e) By Bit(e)’ kitabının üçüncü bölümünden Buket Özensoy tarafından çevrilmiştir.

İlgili Hizmetler
Yorum Yok

Bir Yorum Gönder