Diyet ve Yeme Problemleri

diyet-ve-yeme-problemleri-slide-e1452033909349

Diyet ve Yeme Problemleri

Yemek ve beslenme hayatımızın önemli birer parçası. Sağlıklı beslenmenin sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturması, yemekle ilişkimizi de kapsıyor. Pek çok zaman, yemek zorlayıcı duygu ya da durumlarla baş etmenin bir yolu olarak kullanılabilir. Böyle durumlarda, kilo problemleri ortaya çıkabilir veya çeşitli fiziksel problemler yaratan bir beslenme düzeni oluşabilir. Bir diğer yandan da psikolojik zorlanmalar gündeme gelebilir.

Kişi kontrol, irade, özgüven gibi kavramlarla ilgili olumsuz inançlar geliştirebilir, bedeninden memnuniyetsizliği artabilir, duygusal baş etme becerileri zayıflayabilir. Bu tip sıkıntılar, üstesinden daha kolay gelinebilecek dönemsel problemler olabildiği gibi, bir taraftan da Yeme Bozuklukları kategorisine girecek ciddi sorunlar haline gelebilir. Her iki durumda da psikolojik destek almak, durumun kötüleşmesini önler ve çok önemli faydalar sağlar.

1. Kilo ve Beslenme ile İlgili Zorluklar:

Diyet endüstrisinin gelişmesi ve medya etkisi gibi pek çok faktör neticesinde, günümüzde pek çok insan kilo ve beslenme ile ilgili bir takım zorluklar yaşayabiliyor. Bunlardan bazılarını şöyle sıralamak mümkün:

 • Kilo verememe, istenen kiloya ulaşamama, kilo alma
 • Sürekli diyet yapma, sonuç alamama
 • Uzun soluklu ve kalıcı bir beslenme düzeni oturtamama
 • Çeşitli beslenme alışkanlıkları yüzünden hayatın kısıtlanması
 • Zaman zaman tıkınırcasına yeme davranışları gösterme
 • Bedeninden memnuniyetsiz olma, bu memnuniyetsizliğin kendine güvende azalma, mutsuzluk ve huzursuzluk yaratması
 • Yemek yemeyi, stresle baş etme yolu olarak benimseme
 • Stresle baş etmede zorluk çekme, stresin yoğun olduğu durumlarda yeme ile ilgili problemlerin artması, vb

Kilo ve beslenme ile bu tip zorluklar yaşamak stresin payı büyüktür. Stresin yeme ve beden üzerindeki etkisine odaklanan bir psikolojik destek, yemekle sağlıklı bir ilişki kurmanıza yardımcı olabilir.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için Sağlıklı Beslenme yazısını okuyabilir, danışmak istedikleriniz için benimle iletişime geçebilirsiniz.

2. Yeme Bozuklukları:

Yeme Bozukları, yani ilk çağrıştırdıkları itibariyle Anoreksiya ve Bulimia, hem psikolojik hem de fiziksel sonuçları oldukça ağır olan problemlerdir. Toplumun her kesiminde ve hem kadınlarda hem erkeklerde görülmektedir. Çoğunlukla hayatla baş edememe ve strese bağlı zorlukların üstesinden gelememenin bir uzantısıdır. Her ne kadar Yeme Bozukluklarının tipleri ve her kişide gözükme şekli değişiklik gösterse de; ani ve aşırı kilo kaybı, kusma davranışları, tıkınırcasına yeme epizodları, aşırı egzersiz yapma gibi bazı belirtiler bir Yeme Bozukluğuna işaret eder.

Yeme Bozuklarının farklı tipleriyle ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz:

 • Anoreksiya Nervoza
 • Bulimia Nervoza
 • Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu
 • Gece Yeme Sendromu

Yeme Bozuklukları, çoğunlukla ergenlik döneminde başlar ve erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Kendiniz ya da bir başkası için endişeleniyorsanız, gecikmeden bir uzmandan yardım alın.

Yeme Bozuklukları ve tedavileri ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve danışmak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme ve Farkındalık Geliştirme Seminerleri:

Yukarıdaki başlıklarla ilgili toplumsal farkındalığı artırmak ve bireyleri bilgilendirmek üzere çeşitli başlıklarda seminerler düzenliyorum. Detaylı bilgi için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Yorum Gönder