Çift Terapisi ile İlgili Sıklıkla Sorulan Sorular

cift-sss-e1452034104507

Çift terapisinde hangi sorunlar üzerine çalışılır?

İletişim problemleri, tekrarlayan kavgalar, çatışmalar, cinsel zorluklar, maddi sıkıntılar, krizler, anne-baba olmaya adaptasyon gibi pek çok zorluğun yanı sıra, aile içi şiddet, aldatma ve travmalar çift terapisinin çalıştığı sorunlar arasındadır.

Çift terapisi bize nasıl yardımcı olabilir?

Çift terapisi, sorunlarınızı daha yapıcı bir şekilde tespit etmeye ve anlamaya yardımcı olur. Bu sayede, tekrarlayan kısırdöngüler yerine, daha yapıcı ve işlevsel davranış biçimleri benimsemeye başlamak mümkün olabilir. Bunun yanı sıra, ilişkideki zorlukları anlamlandırmaya çalışmak çift terapisinin bir başka alanıdır. Her hangi bir konunun sizin için neden zor ve çatışmalı olduğunu anlamlandırarak, hem ilişkinizdeki yakınlık ve aidiyet hissini artırabilir, hem de yeni ve sağlıklı etkileşim yolları keşfedebilirsiniz.

Çift terapisi nasıl yürür?

Çift terapisinin nasıl yürüyeceği her ilişkiye ve her ilişkinin hikayesine göre değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda hangi çift terapisi yaklaşımının benimsendiği de gidişatı belirlemektedir. Ancak yine de çoğunlukla şöyle bir akış bekleyebilirsiniz. Genellikle çift terapisi, ilişkinizin çeşitli alanlarının gözden geçirilmesi ve değerlendirilmesiyle başlar. Her bir alanın ne kadar iyi gittiği ya da ne kadar zorluk barındırdığı değerlendirildikten sonra, çift terapisi sürecinin hedefleri belirlenir. Sonrasında bu hedefler doğrultusunda, çeşitli ilişki alanları üzerinde çalışmaya başlanır. Bu çalışma bazen keşif odaklı olabilir, bazen yeni beceriler geliştirmeye yönelik davranış odaklı olabilir, bazen çeşitli egzersizlerle öğrenme ve değişme odaklı olabilir. Tüm süreçte çift, terapist ile birlikte, ilişkilerini daha iyi anlamak ve daha tatmin edici hale getirmek üzere beraberce çalışır.

Çift terapisi ne kadar sürer?

Çift terapisinin ne kadar süreceği ilişkiden ilişkiye ve yaşanan zorluklara göre değişkenlik göstermektedir. Gündelik çatışmaları yönetmek ve iletişimi iyileştirmek odaklı çalışmalar daha kısa sürebilir ve örneğin 6 ila 10 seans arasında sonuç alınabilir. Diğer yandan, yaşanan problemler daha uzun zamana yayılmışsa, ilişkinin aldığı yaralar artmışsa, güven ve yakınlıkla ilgili zorlukların üstesinden gelmek hedefleniyorsa, sürecin daha uzun sürmesi beklenir. Tıpkı sorunların bir gecede ortaya çıkıp kötüleşmemesi gibi, sorunların üstesinden gelmek de zaman ve emek istemektedir. Pek çok çift bu zaman ve emek yatırımının karşılığını da fazlasıyla almaktadır.

Eşim gelmek istemiyorsa?

Çift terapisi, ideal olarak her iki partnerin de terapiye gelmesi şeklindedir. Ancak çok sıklıkla partnerlerden biri terapiye gelmek istemeyebilir. Bunun çok çeşitli sebepleri olabilir. Kendini hazır hissetmemek, bir sorun olduğunu itiraf etmek istememek, geçmiş olumsuz terapi deneyimleri, terapinin işlevselliği ile ilgili şüpheler vb. Partnerinizle bunu konuşmak ve terapi sürecine beraber başlamak her ne kadar en ideali olsa da, eğer bu konuda çok farklı fikirlere sahipseniz, terapiye tek başınıza da gidebilirsiniz. Tek başınıza gittiğinizde bu ‘çift terapisi’ olmayacaktır. Ancak buna rağmen ilişkinizle ilgili değişimlere ve özünde size pek çok yardımı dokunabilir.

Çift terapisinde yargılanma, suçlanma ya da taraf tutma ile karşılaşır mıyız?

Hayır, karşılaşmamanız gerekir. Çift terapisi çifte odaklanır ve terapist aslında ilişkinin tarafını tutar. Terapistiniz, sizi yargılayamaz, suçlayamaz, eleştiremez. Bunlar, terapi sürecinin temelini oluşturan güven unsuru için olmazsa olmazdır. Eğer çift terapisi konusunda donanımlı ve deneyimli bir terapistiniz varsa, bunların hiç biri söz konusu olmamalıdır. Terapistinizin, eğitimi, uzmanlıkları, deneyimleri ile ilgili bilgi almak ve soru sormaktan çekinmeyin. Bu bilgiler, terapistinize ne kadar güvenebileceğinizi etkileyecektir.

Ya memnun kalmazsak?

Çift terapisinde süreç, ilişkinin geçmişine ve yaşanan zorluklara göre değişkenlik göstermektedir. Beklentileriniz hemen karşılanmıyorsa, bu sürecin bir parçası olabilir. Terapi, ışık hızında bir değişim getirmeyebilir ya da zaman alabilir. Ancak buna rağmen, ilerleme kaydetmediğinizi düşünüyorsanız, süreçte yolunda gitmediğini düşündüğünüz şeyler varsa, güven ilişkisinden emin olamıyorsanız bunları terapistinizle konuşabilirsiniz. Yetkin bir terapist bu geribildirimi almayı ve süreci size uygun hale getirmeyi başarabilmelidir. Değilse de, size başka seçenekler sunabilmelidir. Diğer yandan, terapiyi dilediğiniz zaman sonlandırma hakkınız her zaman mevcuttur. Özellikle gizlilik ilkesinin ihlal edilmesi, ya da terapistinizin eğitim ve uzmanlık bakımından yetkin olmaması söz konusuysa, süreci bir an evvel sonlandırmak faydanıza olabilir.

İlgili Hizmetler
Yorum Yok

Bir Yorum Gönder