Bireysel Terapi ile İlgili Sıklıkla Sorulan Sorular

hands holding the sun at dawn

Bireysel terapide hangi sorunlar üzerine çalışılır?

Bireysel terapide depresyon, kaygı bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu gibi pek çok problemin yanı sıra, yalnızlık, ilişkisel problemler, motivasyonsuzluk, evdeki ya da işteki stres, uyum ve geçiş zorlukları, cinsellikle ilgili sorunlar, kendine güven ile ilgili zorlanmalar gibi pek çok konu başlığı üzerine çalışılır. Hayatınızda zorlanma yaratan ve değiştirmeyi umduğunuz pek çok şey bireysel terapinin çalışma alanına girebilir.

Bireysel terapi bana nasıl yardımcı olabilir?

Bireysel terapi öncelikle bir değerlendirme aşamasıyla başlar. Bu aşamada, terapistiniz ve siz, sizin için zorluk yaratan alanları ve ihtiyaçlarınızı gözden geçirirsiniz. Bunun amacı, size uygun bir psikolojik desteğin şekillenmesini sağlamaktır. Bireysel terapi, güçlü yanlarınızı ve kaynaklarınızı keşfetmenizi sağlar. Bu sayede yaşamınızdaki zorluklarla baş edebilmenize yardımcı olur. Bireysel terapi, sizi başka bir insana dönüştürmez, istemediğiniz değişimler yaratmaz. Sizin varmak istediğiniz hedefe, tek başınıza zorlanarak ve uzun zamanda gitmek yerine, destekle ve daha kolay varmanıza yardımcı olur.

Bireysel terapi nasıl yürür?

Her bireyin terapisi birbirinden farklıdır. Çünkü her bireyin hikayesi kendine özgüdür. Bu nedenle bireysel terapinin tam olarak nasıl yürüyeceğini önceden kesinkes söylemek mümkün olamayabilir. Ama kabaca şöyle bir gidişat bekleyebilirsiniz. Bireysel terapi, zorluklarınız ve ihtiyaçlarınızla ilgili bir değerlendirme aşaması ile başlar. Sonrasında terapistinizle beraber, bir çalışma planı üzerinde hemfikir olmanız ile ilerler. Bu plan doğrultusunda, çeşitli ana ve alt başlıklar belirleyebilir, terapideki hedefinizi tanımlarsınız. Sonrasında düşünceleriniz, duygularınız, ikilemleriniz, gündelik olaylar, davranışlarınız, hayalleriniz, pişmanlıklarınız gibi pek çok şey terapinin konusu olabilir. Terapi, tüm bunları konuşup açabileceğiniz güvenli bir ortam yaratmayı hedefler. Bu güvenli ortam sayesinde kendinizi iyileştirme ve geliştirmenizi amaçlar.

Bireysel terapi ne kadar sürer?

Terapinin süresi, kişiye, problemlere ve uygulanan yaklaşıma göre değişkenlik gösterir. Bazen, güncel bir sorunla ilgili bilgilendirme ve danışmanlık ihtiyacınız olabilir ve bunun için sadece bir ya da iki seans yeterli olabilir. Bazı durumlarda, yine daha güncel konularda, daha pratik ve çözüme odaklı değişime ihtiyaç duyabilirsiniz, bu da daha kısa vadeli bir terapi süreci anlamına gelir. Altı ila on seans gibi ortalamalarda, somut ve sonuca odaklı değişimler deneyimleyebilirsiniz. Bazen de, kendinizi tanımaya ve geliştirmeye odaklanmış çalışmalarda veya daha zorlayıcı ve uzun süredir devam eden problemlerde  aylar veya seneler süren süreçler söz konusu olabilir.

Bireysel terapi ücretleri çok yüksek değil mi?

Ülkemiz psikoloji disiplinin ve psikoterapi pratiğinin gelişmekte olduğu bir ülke. Bu nedenle bu hizmetlerin yaygınlığı ve ulaşılabilirliği ne yazık ki halen oldukça kısıtlı. Yine de son yıllarda yaşanan hızlı değişim ve gelişimler, terapiyi her gün daha tanınır, bilinir ve ulaşılır kılıyor. Duyduğunuz ücretler, bütçeniz için zorlayıcı olabilir. Bunun farkında olan pek çok psikolog indirim kotaları uygulayarak, terapi hizmetini daha ulaşılır kılmaya çalışmakta. Bir yandan, özellikle İstanbul’da düşük ücretle ya da ücretsiz hizmet veren kısıtlı sayıda da olsa kurumlar mevcut. Eğer terapi hizmeti almayı düşünüyorsanız, ücretlerin engel oluşturmasına izin vermeyin. Psikologlarla irtibata geçip kotalarını öğrenebilir ya da sizi yönlendirebilecekleri başka kurumlar önermelerini rica edebilirsiniz.

Bireysel terapi ile birlikte ilaç kullanmam gerekir mi?

Bazı durumlarda ilaç kullanmanız gerekebilir, bazı durumlarda da ilaç kullanmanın yüksek faydasını görebilirsiniz. Psikoloğunuz ilaç kullanımı ile ilgili durumlarda, değerlendirme ve ilaç tedavisini düzenlemek üzere sizi bir psikiyatriste yönlendirir. İlaç tedavinizi psikiyatristiniz ile birlikte yürütürsünüz. Bir yandan da terapiye devam ederek, arzu ettiğiniz kalıcı değişimleri hayata geçirebilirsiniz.

Neden kendi başıma çözemeyim ki?

Aslında yaşamımız boyu pek çok zorlukla kendi kendimize baş ederiz. Özellikle de etrafımızda bize destek veren insanlar olduğunda ve aynı anda birden çok zorlukla uğraşmadığımızda bu oldukça mümkündür. Ancak bazen, mücadele giderek güçleşir, baş etme kaynaklarımız yeterince sonuç vermez ve zorlanırız. Profesyonel psikolojik destek, tam da bu anlarda devreye girmek üzere geliştirilmiştir. Bilimsel temellere dayanır ve oldukça iyi sonuçlar verir. İşin özünde, zorluklarla tek başınıza mücadele etmek ve kendi kendinize uğraşmak zorunda değilsiniz. Bunun için yanınızda olabilecek ve size destek verebilecek uzmanlar var.

Terapistime güvenebilir miyim?

Terapistinizin birincil sorumlulukları arasında gizlilik ilkesiyle çalışmak ve profesyonel yetkinlik sınırları içerisinde hizmet vermek bulunur. Bireysel terapi sürecinde konuşulanlar terapistiniz ile sizin aranızda kalır. Sizin izniniz olmadan, hiç bir şey başkalarıyla paylaşılmaz. Bireysel terapinin en başında terapistiniz sizi bu ilkenin detaylarıyla ilgili bilgilendirmekle sorumludur. Terapistiniz, kendi yetkinlik sınırlarını aşan durumlarda size yardımcı olabileceğini vaad edemez. Terapistiniz, sizi yargılayamaz, eleştiremez. Bunlar, terapi sürecinin temelini oluşturan güven unsuru için olmazsa olmazdır. Terapistinizin, eğitimi, uzmanlıkları, deneyimleri ile ilgili bilgi almak ve soru sormaktan çekinmeyin. Bu bilgiler, terapistinize ne kadar güvenebileceğinizi etkileyecektir.

Ya memnun kalmazsam?

Bireysel terapi süreci, keşif ve değişim odaklı olduğundan bazen zorlanmalar yaşanabilir. Zira zorlanmadan engelleri aşmak pek de mümkün değildir. Ancak ilerleme kaydetmediğinizi düşünüyorsanız, süreçte yolunda gitmediğini düşündüğünüz şeyler varsa, bunları terapistinizle konuşabilirsiniz. Yetkin bir terapist bu geribildirimi almayı ve süreci size uygun hale getirmeyi başarabilmeli, değilse size başka seçenekler sunabilmelidir. Diğer yandan, terapiyi dilediğiniz zaman sonlandırma hakkınız her zaman mevcuttur. Özellikle gizlilik ilkesinin ihlal edilmesi, ya da terapistinizin eğitim ve uzmanlık bakımından yetkin olmaması söz konusuysa, süreci bir an evvel sonlandırmak faydanıza olabilir.

İlgili Hizmetler
Yorum Yok

Bir Yorum Gönder