Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya’nın birkaç önemli göstergesi vardır:

  1. Diyet Yapma ve Düşük Kilo

Anoreksiyanın en temel özelliklerinden biri katı ve kısıtlayıcı diyetler yapmak, yemeği kısıtlamak ve bunların sonunda da belirgin şekilde düşük kiloda olmaktır.

 

Burada söz konusu olan diyetler, nasıl beslenileceğine dair genel bir rehber olmaktan ziyade; çok katı kurallar içeren, oldukça talepkar ve çok spesifik diyetlerdir. Bu diyetlerin amacı ne kadar yendiğini kısıtlamaktır. Neticesinde de yeme davranışı doğallıktan uzaklaşır ve giderek bozulur.

 

Bu diyetler sonucunda sağlıklı minimum kilonun altına düşülür. Bu düşük kiloya bağlı olarak ciddi tıbbi riskler ortaya çıkabilir, sağlık, işlevsellik ve yaşam kalitesi olumsuz etkilenir.

 

Bu diyete ve düşük kiloya çoğunlukla şişmanlık/kilo alma korkusu eşlik eder. Sıklıkla kilo verdikçe bu korku artar. Bazen bu korku, yemek görünce dehşete kapılmak derecesinde şiddetli boyutlara varabilir.

 

  1. Beden Algısı ve Kendini Beden/Kilo Üzerinden Değerlendirme

Nasıl görünüldüğü, kaç kilo olunduğu, beden şekli ve bunları ne kadar kontrol edebildiğine bağlı olarak kendini değerlendirmek anoreksiyanın bir başka temel özelliğidir. Kilo vermek eşittir iyi, yeterli, düzgün biri olmak; kilo verememek/almak eşittir beceriksiz, yetersiz, değersiz biri olmak anlamına gelmektedir.

 

Bunun yanında bedenden memnuniyetsizlik de görülebilir. Kilo ve bedenle aşırı uğraş, sosyal hayatta ve yakın ilişkilerde sıkıntılara yol açar.

 

  1. Uygunsuz Kilo Kontrol Davranışları

Uygunsuz kilo kontrol davranışları; kendini kusturma, laksatif ve diüretik haplar kullanma, kendini aç bırakma ve aşırı egzersiz (spor yapmadan duramamak, sporu başka aktivitelere tercih etmek, ağrı/acıya rağmen spor yapmak) yapmayı kapsar. Bu davranışlar uygunsuzdur, çünkü hem sağlığı tehdit edicidirler hem de aslında kilo vermeye neredeyse hiç etki etmezler. Anoreksiyada bu davranışlar genelde rutin birer alışkanlık olarak, kilo kontrolünü garanti altına almak için tekrarlı ve düzenli şekilde yapılır.

 

Anoreksiya’da Psikolojik Destek

  • Anoreksiyanın psikolojik tedavisi çok kapsamlıdır. Kilo kaybının miktarına ve fiziksel zararların boyutuna göre, tıbbi destek de içeren bir tedavi gerekebilir,
  • Anoreksiyanın tıbbi ve psikolojik zararları ciddi boyuta varabildiği için bir an evvel hasarı durdurmaya odaklanılır,
  • Yemeyi düzenlemek ve kilo kaybını durdurmak önceliklidir,
  • Değişime hazırlık ve tekrar sağlıklı bir yapıya geçiş için güven ve hazırlık çalışmaları yapılır,
  • Beden imajı ve kendini algılama ile ilgili çalışmalara yer verilir,
  • Kısa vadede işlevselliği geri kazanmak, orta ve uzun vadede yemekle ve kendiyle tekrar sağlıklı bir ilişki kurabilmek hedeflenir.
Benzer Hizmetler
İlgili Yazılar
Hizmet Hakkında

Derya Özçelik

Telefon: 0543 688 5156

İletişime Geçin

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon (gerekli)

Konu

İletiniz